Zvuci salse za razbuđivanje. 😉
Kafica je među zvuke salse Kolumbije stigla oko 1800. godine. Kolumbija je jedina zemlja Južne Amerike koja ima izlaze i na Atlantik i na Pacifik, što je u mnogome doprinelo razvoju trgovine u ovoj zemlji. Kafica je najvažniji proizvod Kolumbije, o čemu svedoči i činjenica da svi automobili koji ulaze u zemlju moraju biti tretirani sprejevima protiv bakterija (koje bi mogle da naude kafici).
Posle Brazila, Kolumbija je drugi proizvođač kafe na svetu (sa oko 12% ukupne svetske proizvodnje). Zemlja na kojoj raste kafica je vrlo raznolika – od peščane preko glinene do kamene, ali ono što im je zajedničko jeste vulkansko poreklo. Ovo zemljištu u Kolumbiji daje bogatstvo organskih materijala i odlične karakteristike za gajenje drage nam biljčice.

Kroz Kolumbiju se proteže planinski venac Anda, koji se može podeliti na tri regiona gajenja kafice: istočni, centralni i zapadni, sa različitim vremenima zrenja. Tako da se u Kolumbiji berbe kafe odvijaju gotovo cele godine. Andi daju Kolumbiji vlažnu i toplu klimu, koja je vrlo pogodna za gajenje, uglavnom Arabike. Oblast na kojoj se kafica gaji je na nadmorskoj visini od oko 1200 do 1800 metara.
Postoje dva perioda branja – velika berba i mala berba, koju još zovu traviesa ili mitaca. Nakon branja kafica se pere, suši i pakuje u vreće napravljene od jedne vrste agave palme (materijal se zove sisal).
I, da spomenm još zaštitno lice kolumbijske kafe – Huana Valdeza. Od 1959. godine zaštitno lice njihove kafice je izmišljeni čika Juan Valdez, koga je osmislila marketinška agencija Doyle Dane Bernbach. Huan simbolizuje vrednog i požrtvovanog kolumbijskog radnika na kafičastim plantažama.

Huan Valdez je međunarodni simbol i pojavljuje se na kesicama kolumbijske kafe diljem zemljine kugle, kao i na svim događajima koje sponzorišu proizvođači kafe iz Kolumbije.

Nego, mislim da je vreme da i mi srknemo tu kafičicu jutros. 😀